Метадонова залежність: причини та симптоми
Метадонова залежність – одна з найскладніших форм наркотичної залежності. Вона виникає через регулярне вживання метадону – синтетичного знеболювального засобу, що належить до групи опіоїдів. За хімічним складом він подібний до героїну, кодеїну та фентанілу. Метадон впливає на організм, блокуючи синдром відміни та послаблюючи тягу до інших наркотичних речовин.

Історія появи метадону Минуле століття стало епохою опіумної залежності. Для боротьби з її симптомами вчені створили морфій, але згодом виявилося, що він викликає ще сильніше звикання. Це призвело до зростання злочинності. Вирішення проблеми знайшли в нацистській Німеччині: у 1937 році шляхом синтезу морфію було отримано новий препарат. Наприкінці Другої світової війни його патент передали США, де він отримав назву «метадон». Протягом наступних двох десятиліть цей наркотик здобув світову відомість. Він славиться стійким звиканням і руйнівним впливом на організм, а лікування від метадонової залежності триває значно довше, ніж від інших опіоїдів.
Ознаки метадонової залежності
Симптоми залежності від метадону залежать від того, на якому етапі перебуває захворювання.
Перший етап. Передозування
На початковій стадії людина відчуває втому, слабкість, сонливість і загальне нездужання. З’являються сильні головні болі, погіршується зір, виникають проблеми з сечовипусканням. Апетит зникає, супроводжуючись нудотою, спазмами шлунково-кишкового тракту та позивами до блювання. До психологічного напруження додаються вегетативні прояви. Такі симптоми рідко викликають тривогу у близьких, тому думки про метадонову програму зазвичай не виникають.
Другий етап. Абстинентний синдром
Через один-два місяці регулярного вживання настає абстинентний синдром. Людина стає дратівливою, нервовою, відчуває страх, тривогу та внутрішній неспокій. Зіниці звужуються і не реагують на світло. Починаються проблеми з диханням, тахікардія, різке підвищення тиску, м’язові спазми та судоми.
Третій етап. Хронічна залежність
На цій стадії з’являються сильні болі. Неконтрольована тяга до наркотику супроводжується емоційними сплесками, агресією та нервовими зривами. Через тиждень утримання від метадону може розвинутися тривалий психоз. Свідомість плутається, зір і слух погіршуються, виникають галюцинації. Без лікування можлива зупинка дихання, зокрема через набряк легенів.
Наслідки вживання метадону
Метадон – це отрута, що становить загрозу для організму. Він викликає інтоксикацію та призводить до таких змін:
- порушення роботи внутрішніх органів;
- часткове або повне руйнування печінки;
- ураження кісткового мозку;
- втрата можливості вести нормальне статеве життя;
- припинення менструацій (у жінок);
- набряк легенів, напади задухи, розлади сну.
Без своєчасного рішення припинити вживання – вдома чи в клініці – залежного чекає летальний кінець. Ломка порушує роботу серця, спричиняючи серйозні збої в організмі.
Лікування метадонової залежності
Близькому оточенню залежних варто знати все про метадонові програми. Терапія проводиться в стаціонарі під наглядом фахівців. Реабілітація починається з усунення ломки за допомогою опіоїдної детоксикації. Далі призначають крапельниці з сольовими розчинами, ноотропи, вітамінно-мінеральні комплекси та заспокійливі